google-site-verification=S0Ha9zUgIRJ_pclqXk5Aba2lHXYqdMFWVOMrvfY2duU

خانه دوست

قسمت اول: بچه‌های آسمان​​​​​​​

در این قسمت، محمدحسین برای اولین بار به خانه دوستش شمیم می‌رود تا درباره یکی از فیلم‌های مورد علاقه‌شان با هم گپ بزنند. فیلم «بچه‌های آسمان» ساخته مجید مجیدی محصول 1375، اولین میهمان ما در برنامه «خانه دوست» است. در این برنامه شمیم از تكنیك‌های كارگردانی مجیدی برای خلق دنیایی كودكانه می‌گوید و محمدحسین درباره سكانس مورد علاقه‌اش یعنی مسابقه صحبت می‌كند.

قسمت دوم: در دنیای تو ساعت چند است؟

فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» ساخته صفی یزدانیان و محصول سال 1393 است. در این قسمت شمیم از جزییات به تصویر كشیده شده در فیلم می‌گوید و آن را یك فیلم كالت می‌داند و محمدحسین معتقد است كه فیلم در مضمون و ساختار دارای رویكرد جهان‌وطنی است.

قسمت سوم: به همین سادگی​​​​​​​
​​​​​​​

شمیم و محمدحسین درباره فیلم به همین سادگی (1386) ساخته رضا میركریمی با بازی تحسین‌شده هنگامه قاضیانی صحبت می‌كنند. شمیم از شخصیت‌پردازی دوسویه فیلم می‌گوید و محمدحسین معتقد است فیلم در زمره فیلم‌های هستی‌شناسانه (اگزیستانسیالیستی) است.

«خانه دوست» یک ویدیوکست سینمایی است که در واحد چندرسانه‌ای شبکه رادیویی جوان تهیه می‌شود. در این ویدیوکست محمدحسین محمدی (پژوهشگر هنر) در گفتگو با دوست فیلمسازش شمیم گلبند به ارائه تحلیل‌هایی کوتاه از فیلم‌های ایرانی مورد علاقه‌شان می‌پردازند. در این گفتگوها تلاش بر آن است تا منظری جدید برای تماشای این فیلم‌ها به مخاطبان پیشنهاد شود. در تحلیل‌هایی که می‌بینیم عمدا از نقدهای ژورنالیستی ساده و ارائه ریویوهای شخصی غیرتکنیکی فاصله گرفته شده و سعی شده تا مفاهیم عمیق‌تر و پیچیده‌تری که معمولا در نقدهای حرفه‌ای و آکادمیک مطرح می‌شوند به زبان خیلی ساده و به دور از تکلف به بحث گذاشته شود. این تلاش از آن رو صورت گرفته است که مخاطبان علاقه‌مند به سینما را از نقدهای حاشیه‌ای و سطحی که معمولا فاقد ارزش نقادانه هستند دور کرده و هم‌چنین از ابهام نقدهای پیچیده برای مخاطبان عادی سینمابکاهد تا شاید بتواند ذائقه‌ای نو و زبانی تازه در نقد سینمایی پی افکند.